2018-12-01 / Community Life

Coudersport names honor students

Coudersport Area High School has announced its honor students for the first nine-week marking period of the 2018-19 school year.

Some 96 students were named to the distinguished honor roll for maintaining an average of 95 percent or above. Those on the honor roll averaged 90 and above. Distinguished Honor Roll

Grade 12: Jonathan Lent, Tori Miller, Donovan Olney, Katelynn Plumstead, Joshua Stevens, Sophia Stevens, Chelsey Streich, Colton Swede, Elijah Ayers, Shaelyn Black, Monica Brosius, Briana Butler, Matthew Chambers, Nicholas Clouser, Keith Cole, Sarah Cornish, Alyssa Creech, Kullen Crosby, Dana Dubots, Katherine Forney, Mariah Gooch, Lance Goodwin, Erika Goss, Kaden Hemphill, Stephen Kelly, Alyson Thompson, Elizabeth Thompson, Garrett Watson, Paiton Whipple and Erica Williams

Grade 11: Caitlyn Magarigal, Claudia Miller, Breanna Sallade, Danielle Sloan, Aristotle Smith, Hannah Taylor, Amanda Ayers, Jonathan Barroqueiro,

Mckayla Cobb, Hope Daisley, Matthew Daniels, Christopher Davis, Hannah Elenchin, Daniel Frame, Mikayla Gunn, Kimberly Johnson and Dillon Keglovits.

Grade 10: Sarah Atherholt, Cale Ayers, Noah Baker, Sarah Chambers, Guy Dunn, Derek Easton, Dalton Keglovits, Adelaide Myers, Rosalyn Page, Kaylee VanWhy, Leia Watson and Paige Watson.

Grade 9: Seth Batterson, Stella Fink, Elizabeth Frame, Brenna Miller, Morgan Rapp, Logan Ruter and Mason Tarabori.

Grade 8: Lillianna Larsen, Isabella Scarfino, Selin Sumer, Sawyer Batterson, Andy Chen, James Culvey II, Brielle Frair, Lilah Husson, Leah Larsen, Ava Wahlers and Tyler Watson.

Grade 7: Tyler Frair, Noah Gabreski, Samanatha Melancon, Savannah Myers, Sierra Myers, Amelia Ott, Hallie Rigas, Lorenzo Salamone, Gavyn Ayers, Brooke Batson, Victoria Bock, Stella Bray, Danika Decarlo, Owen Deutschlander, Madyson Dubots-Angood, Dylan Foster, Willis Sumer and Brooke Wonderly

Honor Roll

Grade 7: Thomas Myers III, Lauren Ross, Kevin Sherry, Emily Snay, Avrey Taylor, Brooke Tubbs, Samuel Ayers, Micah Batson, Viggo Brown, Leroy Daniels, Kaylea Empson, Onica Gamet, Dylan Howard, Danielle Lawton, Colby Lewis, Aden McCratic and Haggin Wallace.

Grade 8: Tyler Boyd, Cheyne Pitcher, Brandon Stimaker, Xander Brown, Emma Chambers, Leann Daniels, Nash Delp, Emaly Dubots- Angood, Kyle Dunn, Madison Goodrich, Acacia Greenman, J’lina Matias, Alishia Monroe, Brett Moss and Camren Thompson.

Grade 9: Aubree Burrous- Manns, Benjamin Cornish, Evan Cowburn, Arianna Ettinger, Sage Strotman, Vanessa VanWhy, Christian Furman, Makenzie Gentzyel, Miranda Harling, Garrett Kellert, Taylor Lent, Scott Robinson II, Ethan Ross, Emma Saulter, Mackenzie Seeley, Kerridwen Welsh and Jersey Wlasniewski.

Grade 10: Darci Meacham, Andrew Page, Dylan Pierce, Reed Powers, Joshua Ross, Hannah Tubbs, Mariessa Watson, Sydney Weakland, Daniel Allenbaugh, Alaynna Bliss, Alexander Burd, Isaac Burr, Bella Butler, Ryan Clouser, Kaiden Cracknell, Haley Dubots, Brandon Goss, Mikayla Kavounas and Hayden Keck.

Grade 11: Alayna Fry, Travis Gleason, Rylea Hammond, Griffin Haskins, Sierra Nicholas, Sheamus Osgood and Gabriel Wargo.

Grade 12: Wyatte Osborne, Hunter Redmond, Olyvia Taylor, Daniel Weidner, Morgan Wright

Quinlan Bailey, Andrew Brown, Preston Cobb, Sierra Eckert, Mason Klesa, Halee Lewis, Pierce Mackey, Branden Neefe and Blaine Osborne.

Return to top